Dette skriver avisene:«Kampen skulle avgjøre tittelen, men det eneste som ble bekreftet var at dette er de to beste lagene i Europa»

Storslaget på Etihad manglet bare et vinnermål for å kunne regnes som tiårets kamp, mener den britiske pressen. Dette skriver avisene etter den hesblesende poengdelingen i Manchester.

Det ble uavgjort på Etihad i gigantkampen søndag ettermiddag, og Liverpool er kanskje mest fornøyd med å reise fra Manchester med ett poeng. Det er fortsatt liv i titteldrømmen.

Dette skriver den engelske pressen om det moderne rivaleriet mellom Liverpool og Manchester City, Jürgen Klopp og Pep Guardiola.

«Pulserende drama»

«Liverpool måtte se sin seiersrekke på ti kamper i ligaen ta slutt – en sekvens som hjalp dem til å kutte Citys ledelse ned til bare ett poeng», skriver David Hytner i The Guardian. «Jürgen Klopp så dog ikke så misfornøyd ut da han gikk bort til de tilreisende supporterne omtrent 15 minutter etter fulltid, tok av seg baseball-capsen og bukket.»

«Det var et pulserende drama og begge lag spilte med driv og eleganse som har blitt deres varemerker – spesielt City – og hull i bakrom ble en konsekvens. Liverpool viste mot og klarte å utligne to ganger, det andre målet fra Sadio Mané i starten av andre omgang holder drømmen deres om fire trofeer i live. Men det ble nervøst for Liverpool i sluttminuttene.»

«City ledet etter mål fra Kevin De Bruyne og Gabriel Jesus, mens Raheem Sterling fikk sitt 3-2-mål annullert like etter timen etter en tight offside-avgjørelse. Det skulle bli ytterligere kvaler for dem. Innbytter Riyad Mahrez skjøt et frispark i stolpen etter 90 minutter. Med kampen nesten over ble han spilt gjennom av De Bruyne og han så at Alisson var langt ute. Han kunne chippe ballen i mål, men han fikk for mye kraft under den og ballen seilte høyt over. Liverpool kunne puste ut.»

DIRIGENTER: Alltid engasjerte Klopp og Guardiola gir instrukser til sine soldater fra sidelinjen.

DIRIGENTER: Alltid engasjerte Klopp og Guardiola gir instrukser til sine soldater fra sidelinjen.

«De Bruynes 1-0-mål kom etter et raskt frispark fra City, og det virket som om han kom seg litt for lett unna Fabinho før han skjøt med venstrefoten. Liverpool virket rystet av Citys fart og aggresjon, men likevel var de like langt etter 13 minutter og deres første angrep. Andy Robertson chippet ballen til motsatt stolpe hvor Trent Alexander-Arnold fant Diogo Jota som skjøt ballen i mål.»

«Cancelo skjøt et innlegg fra venstre etter at Liverpool hadde klarert en corner og Jesus trippet rundt baksiden, forbi Alexander-Arnold, og styrte ballen i nettaket.»

«Liverpool fant rom rett etter hvilen. Salah drev inn og frigjorde Mané, som hadde ristet av seg Kyle Walker. Avslutningen var kontant.»

UTLIGNET: Diogo Jota feirer Liverpools utligningsmål, kort tid etter at City tok ledelsen tidlig i første omgang.

UTLIGNET: Diogo Jota feirer Liverpools utligningsmål, kort tid etter at City tok ledelsen tidlig i første omgang.

«Kunne blitt tiårets kamp»

«Etter all ståheien og briljansen er alt status quo», skriver Jason Burt i The Telegraph. «Et enkelt poeng skiller Manchester City og Liverpool, akkurat som før avspark, men det reflekterer ikke at – hadde det kommet et vinnermål – ville dette vært tiårets kamp. Så forbløffende bra var kvaliteten.»

«Kampen ble døpt en tittel-bestemmer men til slutt var det eneste som ble bestemt, eller rettere sagt bekreftet, at disse utvilsomt er de to beste lagene, ikke bare i Premier League men i Europa. Ingen, verken i Spania, Tyskland eller noe annet sted, kan utfordre det. I England, med syv ligakamper igjen, ser det ut til å gå helt til slutten, og det ville vært et sjokk om de ikke møtes igjen i Champions League-finalen neste måned.»

«Det kan ikke være noen tvil om at et dårligere lag enn Liverpool ville ha visnet under Citys vakre spill.»

«Det er ikke rart at Klopp kaller Liverpool for «mentalitetsmonstrene», for de måtte trekke frem store styrker for å motstå angrepet og fortsatt hadde de evnene til å true med å ta poengene selv. Som en mesterbokser kom de svingende ut og scoret en andre utligning bare 46 sekunder ut i andre omgang, og Guardiola sank sammen i stolen. Ingen andre lag hadde reagert på samme måte.»

UTLIGNET IGJEN: Jürgen Klopp må ha sagt alle de riktige tingene i garderoben – det tok under ett minutt før Liverpool hadde utlignet igjen.

UTLIGNET IGJEN: Jürgen Klopp må ha sagt alle de riktige tingene i garderoben – det tok under ett minutt før Liverpool hadde utlignet igjen.

«På forhånd hadde Klopp sagt at rivaliseringen drev begge lag til «vanvittige nivåer» og her var beviset. Intensiteten, pressingen, det å kaste seg inn i taklinger, energien, ferdighetsnivåer, intensjonen, alt var av høyeste, høyeste kvalitet med De Bruyne som ledende spiller.»

«De møtes igjen i lørdagens semifinale i FA-cupen på Wembley hvor det må bli en vinner. Vi får aldri nok av disse to lagene.»

«Vanskelig å holde følge»

«En manisk og pulserende kamp som på en eller annen måte endte uavgjort, men som faktisk endrer ting på toppen», skriver Miguel Delaney i The Independent. «Uavgjort betyr at Liverpool ikke lenger har tittelen i egne hender, og trenger nå en tjeneste andre steder. Pep Guardiolas lag har bedre kontroll over tittelen, ettersom de fortsatt er et poeng foran, men lurer kanskje på om de kunne ha vunnet det der og da.»

«Til tider var det vanskelig å holde følge med alt som foregikk, spesielt i første omgang, som Liverpools forsvarere erfarte. Det var en typisk kamp av to omganger, men ikke bare på grunn av hvor forskjellig lagene presterte. Det var nesten to forskjellige kamper i ett. Den første var en voldsom affære som hadde alt utenom nøyaktighet. Den andre var alt du forventer fra en tittelkamp, med den intense spenningen som hang over og likevel beriket hvert øyeblikk.»

«Som en klassiker, hadde ikke kampen den uttellingen den burde ha hatt. Håpet er at det i stedet vil gjøre det til en klassiker av en Premier League-sesong. Det beste har fortsatt kanskje ikke kommet, og det sier litt, gitt underholdningen vi ble servert her.»

CITY ÅPNET BEST: En blå flare ble kastet på banen etter at City først tok ledelsen. Hjemmelaget var klart best i første omgang, men Liverpool holdt følge.

CITY ÅPNET BEST: En blå flare ble kastet på banen etter at City først tok ledelsen. Hjemmelaget var klart best i første omgang, men Liverpool holdt følge.

«Publikum var de virkelige vinnerne»

«Dette spennende møtet endte uavgjort, men Premier League-tittelen lener seg mot Manchester City», skriver Henry Winter i The Times. «Liverpools motstandskraft holdt dem inne i kampen, og det samme gjorde det produktive angrepet deres med Diogo Jota og Sadio Mané som begge utlignet, men City var det bedre laget.»

«De virkelige vinnerne var et fullsatt Etihad og et enormt globalt publikum som ble servert en praktfull Premier League-kamp full av klasse.»

«City skapte sjanser, men manglet avslutningene utenom målene fra De Bruyne og Jesus. Sett Salah, Mané og Jota i Citys frontlinje og tittelracet ville vært over. Supporterne vil trygle om å få se Erling Braut Haaland i Citys angrep neste sesong.»

«Dette er en av de store engelske rivaliseringene i moderne tid, som mangler aggresjonen og dramatikken til Manchester United mot Arsenal, Roy Keane mot Patrick Vieira, men eksepsjonell når det gjelder ren teknisk og taktisk kvalitet. Historisk sett er den største rivaliseringen i engelsk fotball mellom United og Liverpool, men United har massevis av gjenoppbygging å gjøre før det kan gjenopplives.»

«Denne nye rivaliseringen, vokst frem de siste årene og definerte av innflytelsen fra Guardiola og Klopp, gjenspeiles i den bemerkelsesverdige statistikken at siden starten av sesongen 2018/19 har  City samlet totalt 339 poeng mot Liverpools 338. Den nærmeste utfordreren er Chelsea med 267 poeng.»

«Seerne trenger bare å vente til lørdag for nok et episk møte, denne gangen på Wembley. De to tungvekterne vil slåss om retten til en FA-cupfinale. De kan også møtes i Champions League. Det nye rivaleriet fortsetter.»

«Viste hvor langt Guardiola og Klopp har tatt engelsk fotball»

«Helt til siste sekund var det en akutt følelse av fare», skriver Ian Ladyman i Daily Mail. «Sjelden har det vært en Premier League-kamp der så mye så ut til å være på spill når det fortsatt gjenstår så mye av sesongen. Dette var tidlig april, men det føltes som slutten av mai. Alt betydde noe.»

«Da vi nådde de siste 15-20 minuttene, ventet vi på det øyeblikket som ofte kommer i kamper som dette. Det øyeblikket der begge lag og trenere nøyer seg med det de har. Ta et poeng. Dra hjem og gjør deg klar til neste uke.»

GODE KOLLEGER: Til tross for at de slåss om å være best, er Klopp og Guardiola tilsynelatende gode venner fulle av respekt for hverandre. Fra sidelinjen kunne de nyte en fantastisk fotballkamp.

GODE KOLLEGER: Til tross for at de slåss om å være best, er Klopp og Guardiola tilsynelatende gode venner fulle av respekt for hverandre. Fra sidelinjen kunne de nyte en fantastisk fotballkamp.

«Det skjer hele tiden, men det skjedde ikke her. Det var ikke snakk om. Byttene som ble gjort gjenspeilte det. Ingen tanker om å sette på en ekstra forsvarer eller midtbanespiller for å prøve å stenge igjen. I stedet kom millioner av pund med angrepstalent inn i kampen. Jack Grealish, Riyad Mahrez, Roberto Firmino, Luis Diaz.»

«Liverpool ga fra seg ballen for ofte i tilleggsminuttene og plutselig var Mahrez gjennom i andre enden. Det hadde vært samme mønster hele kampen. Liverpools forsvar løp i sand i kjølvannet av City-angriperne som brøt gjennom det som ikke lignet mye på en offsidefelle, men mer som en åpen dør som flakset i vårvinnen.»

«Det var mye å like med Liverpool her. Deres tro og motstandskraft var beundringsverdig. Deres tekniske nivå forble høyt til tross for presset og kaoset. Se for eksempel til den strålende pasningen fra Thiago til Alexander-Arnold før den første utligningen. Og gjennombruddspasningen fra Salah til Mané før den andre. Likevel var de det nest beste laget søndag ettermiddag. Bare i en periode på ti minutter – rett etter Manés scoring i andre omgang – kunne Liverpool si at de kontrollerte kampen.»

«Dette var en trollbindende kamp med verden som vitne. Det var en ettermiddag som viste hvor langt Guardiola og Klopp har tatt den engelske ligaen. For de som ønsker å bli med i dette kappløpet om engelsk dominans i årene som kommer, vil de måtte vente på regresjon. For det virker usannsynlig at noen andre kan nå disse nivåene.»