– Hva jeg sa? Det kan jeg fortelle til kona mi eller vennene mine, men ikke til media
Arne Slot har, som ventet, fått mange spørsmål om det røde kortet sitt etter Merseyside-derbyet i midtuken.
I etterkant av 2-2-kampen mot Everton, som endte med røde kort til Abdoulaye Doucouré, Curtis Jones, Arne Slot og Sipke Hulshoff, har engelsk media skrevet mye om Liverpool-sjefen, som ble vist bort av dommer Michael Oliver.
Opprinnelig var det ventet at nederlenderen måtte stå over helgens kamp mot Wolverhampton, men fredag kveld valgte FA å sikte ham, med en svarfrist helt til onsdag. Mye tyder nå på at suspensjonen utsettes frem til da.
Det stopper imidlertid ikke spørsmålene om den mye omtalte håndhilsingen fra å prege mediebildet, og på gårsdagens pressekonferanse fikk Liverpool-sjefen muligheten til å snakke om alt som skjedde like etter James Tarkowskis sene utligning.
– Jeg er en type manager som liker å ha så mye kontroll som mulig, så hvis en av mine spillere tar en feil beslutning, skylder jeg på meg selv fordi jeg tenker at jeg kunne ha påvirket det.
– Men det er en del du ikke kan påvirke (dommerens avgjørelser), og det er som regel også den vanskeligste delen. Hvis du ikke har noen innflytelse i det hele tatt, blir du emosjonell – slik jeg ble. Under kampen mot Everton vil jeg ikke si at jeg var rolig, men spesielt på overtid ble det nok litt for vanskelig å holde seg rolig. Det beste jeg kunne gjort, var bare å gå inn i garderoben, men dessverre gjorde jeg ikke det, sa han ifølge Liverpool Echo.
Slot var en frustrert manager også før han tok turen bort til Michael Oliver:
Hva ble sagt?
Torsdag kveld publiserte vi en artikkel om at Daily Mail hadde brukt en ekspert i leppelesing for å finne ut hva Slot angivelig skal ha sagt til hoveddommer Michael Oliver – ordene som endte med et direkte rødt kort.
– Flott kamp. Så klart... Du gir meg rødt kort for det? Jeg skal se på det senere, mener han at han sa.
Liverpool-sjefen hadde ingen planer om å legge til noe i saken da han fikk spørsmål om hva som ble sagt – noe han selv husker godt.
– Hva jeg sa? Det kan jeg fortelle til kona mi eller vennene mine, men ikke til media. Men jeg husker det – jeg var ikke så emosjonell at jeg ikke husker hva som ble sagt, svarte han kort.
Slot angrer selvfølgelig på valget sitt, en avgjørelse som vil resultere i minst én kamp på tribunen. Den vanligvis rolige nederlenderen vil ta lærdom av situasjonen.
– Jeg håper det, men jeg kan ikke love noe, for jeg er et menneske. Akkurat nå ville jeg reagert på samme måte etter kampen. Men under kampen hadde jeg ikke planlagt å reagere slik jeg gjorde etterpå.
– Men disse sju-åtte minuttene med tilleggstid – det skjedde så mye i løpet av de minuttene at jeg ble for emosjonell. I stedet for å gå inn for å roe meg ned og deretter snakke med dommeren, bestemte jeg meg for å gå ut på banen, noe som i ettertid ikke var det smarteste valget.