– Jeg føler at jeg fortsatt er best i «åtterrollen»

Ryan Gravenberch har vært en av de aller beste midtbanespillerne i Premier League denne sesongen.

Det var ikke mange som hadde trodd at Ryan Gravenberch skulle spille en så viktig rolle for Liverpool denne sesongen. Det var godt dokumentert at de røde gjorde alt de kunne for å kjøpe Martin Zubimendi fra Real Sociedad i sommer, men spilleren valgte til slutt å bli værende i Spania.

Under pre-season eksperimenterte Arne Slot med Curtis Jones, Dominik Szoboszlai og Gravenberch i den rollen, og med sin 22 år gamle landsmann har han virkelig lykkes med å løse det som mange så på som lagets svakhet og problemposisjon.

Gravenberch har spilt 33 kamper denne sesongen, og er et av de første navnene når Slot setter opp laget sitt. Men selv føler han seg fortsatt mer som en «åtter» eller «sekser». Det vi tidligere kalte defensiv midtbanespiller eller den dype midtbanerollen.

– Jeg har også spilt i «sekserrollen» før, så jeg visste litt hva jeg måtte gjøre og hva jeg måtte endre. Offensivt har det også gått bra, men det er spesielt defensivt det har gått veldig bra. Jeg har gjort en endring, og jeg kan stolt over meg selv, sier Gravenberch i et intervju med Rising Ballers.

– Min beste posisjon… Jeg må være forsiktig med hva jeg sier nå, men jeg tror «åtter» er mer min posisjon.

Ikke låst til én rolle

Gravenberch mener kanskje han er best som en mer offensiv spiller som går oftere på løp og blir med fremover, men måten han har håndtert den dype rollen har vært veldig imponerende. Han har en helt annen tillit nå, enn det han hadde forrige sesong.

– I en klubb som Liverpool så har vi så mange andre gode spillere. Dersom du er veldig fokusert på kun én posisjon, og det er andre spillere der som spiller veldig bra, så gjør du det vanskelig for deg selv. Dersom du kan spille i flere posisjoner, såer det bedre for deg, sier Gravenberch.

Se hele intervjuet her (14 minutter):

Han fikk selvsagt også det store spørsmålet – vinner Liverpool Premier League?

– Det er for tidlig å si! Som ung mann, så må du drømme. Det er et av målene i karrieren min, sier 22-åringen.

Aston Villa ba Premier League om å flytte onsdagens kamp mot Liverpool

Aston Villa ba Premier League om å flytte onsdagens kamp mot Liverpool

Frustrasjon i Aston Villa, som nå skal spille fem kamper på to uker.

Nyheter Fre. 14.02. 12:45
Slik reagerte spillerne etter poengtapet

Slik reagerte spillerne etter poengtapet

Det ble ikke tre poeng på Goodison, men det ser veldig ut som en spillergruppe som står sammen.

Nyheter Fre. 14.02. 12:27

Følg podcasten vår på Spotify Meld deg på vårt nyhetsbrev