Ingen tvil om Liverpools beste

Florian Wirtz begynner for alvor å vise sitt enorme toppnivå på Anfield. Dette er folkebørsen etter 1–1 mot Burnley.

Stefan Fosse Innspill
Søn. 18.01. 18:38

Denne siden er for medlemmer


Få tilgang til alt og reklamefrie sider!

• Tilgang alle plussaker
• Reklamefri Liverpool.no
• Digitalt medlemskort
• Medlemsrabatt KopShop.no
• Medlemsturer til Liverpool
• Medlemsbladet The Kopite digitalt

Bli medlem her!

Allerede medlem?

Logg på her!

Det så svært lovende ut til pause i hjemmekampen mot Burnley, med feiende flott angrepsspill, solid defensivt arbeid og en nydelig scoring av Florian Wirtz.

Kampen endret imidlertid karakter etter hvilen, og da bortelaget utlignet til 1–1, klarte ikke de røde å svare. Det gjenspeiles også i folkebørsen, som denne gangen ikke er av det spesielt pene slaget.

I forsvarsleddet var det Ibrahima Konaté som fikk den svakeste karakteren av spillerne på Liverpool.no, med 3. Det var leserne i stor grad enige i, selv om de ga franskmannen en noe høyere snittkarakter på 3,6. Det var også relativt stor enighet ellers, selv om Kerkez (5) kanskje burde vært vurdert én karakter høyere. Ungareren får 5,6 på folkebørsen.

Det var også bred enighet om hvem som var Liverpools beste, nemlig målscorer Florian Wirtz. Tyskeren ble også kåret til folkets beste og får hele 7,42 på børsen, nesten to karakterer bedre enn nestemann på listen, Jeremie Frimpong, som endte på 5,82.

Dominik Szoboszlai får likevel gjennomgå på folkebørsen etter straffebommen i første omgang. 25-åringen fikk karakteren 6 av Liverpool.no, men bare 4,7 av leserne. Cody Gakpo får også den samme behandlingen, og blir det største spriket mellom børsene med 3,68 av folket mot 5.

Den svakeste karakteren totalt, i likhet med på spillerbørsen, gikk til Arne Slot med 2,3. Nederlenderen gjorde flere bytter, men de kom trolig for sent, da de røde trengte friske krefter for å finne den avgjørende 2–1-scoringen.

SpillerbørsLiverpool - Burnley

Alisson Becker spillerprofil (1)
6
Folkebørsen
-

Alisson Becker

Kommer knapt i synlig kamerabilde i løpet av den første delen, hvor de røde har godt over 70 prosent ball. Da tenker han at det sikkert blir en dusj å spare strømregninga for. Må ikke gjøre en redning fra en Burnley-spiller, men så holder Ibrahima Konaté på sette ballen i eget mål. Der er Ali’ raskt med. Derimot går det for fort når Marcus Edwards smeller til med utligning like etter. 

Jeremie Frimpong spillerprofil
6
Folkebørsen
-

Jeremie Frimpong

Nesten uvant å se nederlenderen på backplass igjen, skjønt han spiller mer som en ving. Skaper og skyter. Blir skikkelig dratt bort av Jaiden Anthony ved en anledning. Stor mulighet når det går back til back, som blokkeres etter 29 minutter. For en fart. FrimPang! Når han skrur over fra det første giret, ser det ut som om Burnley-spillerne løper etter han med Crocs på beina.

Ibrahima Konate spillerprofil
3
Folkebørsen
-

Ibrahima Konaté

Greit kontroll på klubbnomaden Armando Broja, har albaneren på fart og fysikk. Kommer i en vanskelig situasjon på Marcus Edwards’ innlegg, hvor han fort kunne ha styrt den i eget nett. Rett etter det kommer han ikke innpå for å blokkere skuddet fra samme mann, og da står det 1-1. Da hjelper det lite at storparten ellers er solid.

Virgil van Dijk spillerprofil adidas
4
Folkebørsen
-

Virgil van Dijk

Sjelden kost å se han så lite aktiv. Bryter et viktig forsøk på gjennombrudd like før pause. Premier Leagues dårligste lag for tida? Likevel ender det med baklengsmål. Header ned til Hugo Ekitikes scoring som blir avvinket. Kapteinen kan ikke tenke det er godt nok (kun to lag har scoret mindre enn Burnley).

Milos Kerkez spillerprofil
5
Folkebørsen
-

Milos Kerkez

Skaper den første store sjansen alt etter tre minutter. Føttene går som trommestikker, hvor trommeslageren er på tyngre sentralstimulerende. Den energien kjenner jeg igjen fra Bournemouth. Mangler bare at han får samme uttelling med målpoeng. Flest sjanser skapt på laget i kveld. Småsover når det blir brutt foran, og gjestene får sin første store mulighet. Ut for Andy Robertson etter 79 minutter.

Ryan Gravenberch spillerprofil
5
Folkebørsen
-

Ryan Gravenberch

Liker å se han prøve seg fra distanse, som etter 24 minutter, viktig mot så lavtliggende som Burnley blir. Gir Marcus Edwards litt for stort rom rett etter sidebyttet. Kunne straffet seg. Treffer på 94 prosent av pasningene. Ut for Alexis Mac Allister etter 79 minutter.

Curtis Jones spillerprofil
6
Folkebørsen
-

Curtis Jones

Dyktig på å komme seg inn og rundt motstanderboksen. Bevarer kontroll og puster med magen, slik at han kan legge ballen på fat for Florian Wirtz i forkant av ledermålet. Ut for Federico Chiesa etter 87 minutter.

Dominik Szoboszlai spillerprofil
6
Folkebørsen
-

Dominik Szoboszlai

Strør om seg med noen lekre pasninger. Blir for ivrig med straffeansvaret. Hamrer den i metallet med kraft. Mye nesten i dag. Kunne stått med flere målpoeng, og en helt annen historie.

Florian Wirtz spillerprofil
7
Folkets beste
Folkebørsen
-

Florian Wirtz

Før sesongen startet kan en tenke at det er akkurat slike dype blokker tyskeren skulle skjære opp. Begrenses først til avslutninger fra avstand, før han setter 1-0 på herlig vis. Kanon, se teknikken! Martin Dubravka får ikke med seg noe før nettet rister bak han. Om Burnley-forsvaret danser linedans, varter Flo’ opp med tango. Dessverre er han den eneste røde med «licence to score».

Cody Gakpo spillerprofil
5
Største sprik
Folkebørsen
-

Cody Gakpo

På sedvanlig måte, kommer til mange avslutningsforsøk, selv om effektiviteten kan stilles til veggs. Gjerne med hodet i veggen først. Skaffer straffesparket ved signaturen, å gå inn i banen. Forsøk i andre omgang som reddes på strek av Bashir Humphreys. Ut for Rio Ngumoha etter 79 minutter.

Hugo Ekitike spillerprofil
6
Folkebørsen
-

Hugo Ekitike

Viser frem hvilken trussel han har, og form, med å teste Martin Dubravka etter 20 minutter. Som besatt herjer han med forsvarsspillerne, og de henger ikke med når franskmannen gjør mye av forjobben til åpningsmålet. Det er som å se en Tesla slippe til i kollektivfeltet i rushtida. Solid nettkjenning, men blir ikke stående. Frustrert, forståelig, på slutten.

Andy Robertson spillerprofil

Andrew Robertson

Inn for Milos Kerkez etter 79 minutter. Kommer med noen innleggsforsøk.

Alexis Mac Allister spillerprofil

Alexis Mac Allister

Inn for Ryan Gravenberch etter 79 minutter. Presenteres umiddelbart med en stor sjanse. Får ikke godt nok treff. Forhindrer full katastrofe ved å blokkere Jaidon Anthonys forsøk på overtid. Pusher for en start.

Federico Chiesa spillerprofil adidas

Federico Chiesa

Inn for Curtis Jones etter 87 minutter. Veldig folksomt i Burnley-boksen. Vanskelig for italieneren. 

Rio Ngumoha spillerprofil

Rio Ngumoha

Inn for Cody Gakpo etter 79 minutter. En lovende kombinasjon med Florian Wirtz. 

Slot Bilbao
2
Folkebørsen
-

Arne Slot

Lett å si at Arne treffer på laguttak, med løsningen på høyreback og midtbanesammensetning, OM laget hadde vunnet. Går rett i prat med kampleder Andrew Madley når sluttsignalet går. Den ubeseirede rekken fortsetter å løpe, men spørs om ikke noe annet løper fra Arne Slot her. Og vi snakker om en av ligaens minstscorende motstandere, et lag uten seier siden 26. oktober. Sean Dyche vant med Burnley på Anfield, men Scott Parker & Co bør ikke være i nærheten av å være samme bananskall. Har erfarne førstelagsspilllere sittende på benken, og ikke bare juniorer, foretar seg likevel intet før 78 minutter. På den positive siden, fått i gang Florian Wirtz, samt Liverpool åpnet med energi og tok tak. Ikke klart å slå noen av de nyopprykkede på hjemmebane (første gang siden 1980/81). Dette holder ikke.

Siste