– Plutselig skal jeg til Anfield som hovedtrener

Kjenner du igjen den ferske Barnsley-sjefen? Dette har han å si før besøket på Anfield.

Stefan Fosse Innspill
Man. 12.01. 16:06

Mandag kveld starter Liverpools reise i FA-cupen når Barnsley kommer på besøk til Anfield. Det forventes naturligvis en rød seier og avansement, men League One-klubben har nok planer om å gjøre livet så surt som mulig for Premier League-gigantene.

På bortebenken vil det også sitte et kjent fjes for mange, ettersom det er 34 år gamle Conor Hourihane som er hovedtrener for Barnsley. Han er et velkjent navn fra Premier League, med 31 kamper i den engelske toppdivisjonen. Hourihane huskes kanskje best fra tiden i Aston Villa-drakten.

Spillerkarrieren til 34-åringen ble avsluttet i Derby i 2024, og siden den gang har det gått raskt oppover i trenerkarrieren. I 2023 hadde han en rolle i Aston Villas akademi før han la opp som spiller, før han tok steget over i en rolle som assistenttrener i Barnsley i forkant av 2024/25-sesongen. Da hovedtrener Darrell Clarke fikk sparken i mars 2025, tok Hourihane først over som midlertidig sjef ut sesongen, før han deretter ble tilbudt en toårskontrakt før inneværende sesong.

Nå skal han lede Barnsley ut på Anfield i det som blir hans største kamp som hovedtrener så langt.

– For å være helt ærlig har jeg knapt hatt tid til å stoppe opp og tenke. Alt har skjedd utrolig fort. Jeg har gått fra å legge opp som spiller for litt over et år siden, til å bli assistent, deretter midlertidig og så fast hovedtrener. Plutselig skal jeg til Anfield som hovedtrener for Barnsley. Det er noe jeg kommer til å se tilbake på i tiden fremover, enten det blir til sommeren eller senere, sier Hourihane.

Tidlige planer om å bli trener

Hourihanes ferd mot manageryrket startet i realiteten lenge før han la opp som spiller for snart to år siden. Allerede i 2020, mens han fortsatt spilte for Aston Villa, begynte han på trenerkursene for å bli profesjonell.

– Jeg planla å bli trener i de siste årene av spillerkarrieren, men det skjedde raskere enn planlagt. Likevel var jeg klar til å gripe muligheten dersom den dukket opp. Jeg mistet litt av gnisten mot slutten av spillerkarrieren, men slik var det ikke med tanken på å bli hovedtrener. Jeg har en enorm lidenskap for fotball, og forhåpentligvis får jeg en skikkelig sjanse.

Artikkelen fortsetter under.

I kveld er det Liverpool og Anfield som venter for Hourihane, som er svært spent på oppgaven. Det blir kanskje en ekstra spesiell bortekamp, ettersom Hourihane er Manchester United-supporter fra barndommen.

– Det gir oss en mulighet til å teste oss mot et av de beste lagene i verden. Vi forventer selvsagt en svært tøff kamp, men det er en utfordring gutta må være klare for og fullt forberedt på.

– Vi har brukt den siste tiden på å sette oss i en veldig god posisjon, ikke bare inn mot Liverpool-kampen, men også foran den hektiske rekken av seriekamper som kommer. Vi ønsker å gå løs på dem med fullt trøkk.

Hourihane og Barnsley går inn i kampen med en klar spilleplan, uansett hvem som står på motsatt banehalvdel.

– Det er vanskelig å vite hvilke spillere som vil være ute på banen. Kommer de beste gutta til å spille, eller stiller de litt svakere? Uansett må vi være klare og ha en kampplan. Jeg vil at gutta skal maksimere muligheten og vise seg frem.

Liverpool–Barnsley sparkes i gang kl. 20.45, og vises på V Sport 1, Viaplay («Viaplay Total Plus», «Viaplay Medium» og «Viaplay Total») og TV 2 Play med «Mer fotball»-pakken.

Siste